We head from the Agterplaas Hotel to the Kruger National Park at about half past eight in the morning. After driving about 200 km we make the first stop on the recommendation of Santie at the Alzu Petroport petrol station. It is worth stopping there not only for the necessary refuelling or refreshments, but also for the exceptional toilets overlooking the huge game enclosure containing rhinos, buffalos, elands, blesboks, ostriches and even an emu or two.
After about a six-hour journey, we arrive at the entrance gate of the Kruger National Park. They are playing typical African songs on Jacaranda´s radio. We shake to their rhythm and the park staff laugh at us and shake their heads. First of all we have to register at the administration office of the National Park and then we drive at the permitted speed of 50 km/hour to the Skukuza campsite.
Most of the animals come out of their hiding places early in the morning, in the evening or at night. The early evening sun is slowly losing its strength, but it still burns steadily. The locals impatiently wait for the rain, which will fill the dried-out river beds. It is said that the most common death for tourists in South Africa is surprisingly by drowning. Our companion Franz tells a story about various tourists setting up a tent in the middle of a dry river bed, which quickly fills up during heavy rains. The river beds in the Kruger National Park are very wide and overgrown with tall grass and bushes. You could not tell, they could transform into a river so quickly.
The Kruger National Park with its 20,000 km2 is one of the fourteen largest protected nature reserves in the world. This “protected wilderness” provides a home for an incredible number of animals, which accept people as long as they stay in their cars. It is not allowed to get out of the car anywhere when passing through the Kruger National Park. There are special designated parking lots with refreshments and toilets, where it is allowed to take a break. The air smells of the ubiquitous odour of game. It is hard to believe that man in the very distant past used to live in harmony with this wilderness.
First of all we see African antelopes called impalas. The locals call them jokingly “McDonald’s” of the wilderness due the shape of their antlers. Mainly young impalas present very easy prey for the starving beasts. All at once a large herd of elephants walks across the road searching for water pools. Then we see zebras and a bison with grandma hairstyle.
Scatted by the surrounding wilderness, we arrive at the reception of the Skukuza Campsite at half past six in the evening, even though it is located just 15 km from the main entrance. Directly in front of us walk two wild pigs with huge heads and extraordinarily wide snouts. It is a savannah pig Phacochoerus africanus which lives in the savannas and forests of sub-Saharan Africa. After paying a daily entrance fee for visiting the park (R424 per person per day) and for a place in the campsite, we look for a suitable parking place. In addition to places reserved for caravans, the campsites offer various quality cottages as well. Overnight stays outside the campsites are strictly forbidden. The Skukuza Campsite is perfectly equipped with a grocery store, post office, pharmacy, and other services as well such as morning or evening guided tours in the park.
For the first time, we camp in our rented Toyota Hilux. Our tents on the roof of the car are set up within ten minutes. In the next ten to fifteen minutes, we prepare a tasty canned dinner and watch the orange sunset between the thick bushes. Behind the fence of the campsite, hyenas begin to howl.
Skukuza- divočina na dosah ruky
Do Krugerovho národného parku vyrážame z hotela Agterplaas približne o pol deviatej ráno. Na odporúčanie Sanie sa asi 200 km za Johannesburgom zastavíme na benzínke Alzu Petroport. Táto zastávka sa určite oplatí nielen kvôli potrebnému tankovaniu, občerstveniu ale aj kvôli výnimočným toaletám s výhľadom na nosorožce, bizóny, pštrosy alebo antilopy.
Asi po šiestich hodinách cesty prichádzame k vstupnej bráne Krugerovho národného parku. V rádiu Jacaranda akurát hrajú typické africké piesne, natriasame sa do ich rytmu a zamestnankyne parku sa na nás smejú a krútia pritom hlavami. Najprv sa zaregistrujeme na administrácii parku a pokračujeme povolenou rýchlosťou max 50 km/hodinu do prvého stanovišťa v kempingu Skukuza.
Na ceste do Skukuzy máme veľké šťastie na rôzne zvery. Väčšina zvierat vychádza zo svojich skrýš skoro ráno, podvečer alebo v noci. Podvečerné slnko pomaly stráca na svojej sile ale stále vytrvalo pečie. Miestni už netrpezlivo čakajú na dážď, ktorý zaplní vodou vyschnuté riečne korytá. V dôsledku čoho zahynie v Afrike najviac turistov a turistiek? Najviac sa ich vraj utopí. Postavia si stan uprostred vyschnutého koryta rieky, ktoré sa počas prudkého dažďa rýchlo zaplní. Korytá vyschnutých riek sú v týchto končinách široké, zarastené, že si to človek vôbec neuvedomí.
Svojou plochou 20.000 km2 patrí Krugerov Národný park medzi štrnásť najväčších chránených prírodných rezervácií na svete. Táto "chránená divočina" poskytuje domov pre neuveriteľné množstvo zvierat, ktoré ľudí akceptujú len pokiaľ zostanú vo svojich autách. Z auta je počas cesty cez Národný park dovolené vychádzať len na určených miestach. Vo vzduchu cítiť všadeprítomný puch zveriny. Nechce sa nám veriť, že už v praveku, počas doby kamennej aj doby železnej na tomto území žil človek v súlade s prírodou a táto divočina bola pre ľudí samozrejmosťou.
Najprv zazrieme africké antilopy impaly, ktoré kvôli tvaru parohov miestni posmešne nazývajú aj McDonaldom divočiny. Hlavné mladé impaly sú ľahkou a rýchlou korisťou pre vyhladované šelmy. Odrazu cez cestu prechádza početné stádo slonov. Zazrieme aj zebry či bizóny s frizúrou starej mamy. Aj keď nás od hlavného vstupu do kempingu a centra Krugerovho národného parku delí len dvanásť kilometrov, rozptýlení okolitou divočinou prichádzame na recepciu až okolo pol siedmej podvečer. Po ceste si na večernú prechádzku akurát vyšli čudesné divé svine s obrovskou hlavou a mimoriadne širokým rypákom. Až neskôr zisťujeme, že sa jedná o prasa savanové (Phacochoerus africanus) žijúce hlavne v savanách a lesoch subsaharskej Afriky.
Zaplatíme denné vstupné za návštevu parku (R424 na osobu na deň) aj za miesto v kempingu. Nocovať sa smie len výhradne v kempingoch. Okrem miest vyhradených pre karavany, kempingy ponúkajú aj rôzne ubytovne, menšie chatky alebo luxusné chatky s klimatizáciou. Kemping Skukuza je perfektne vybavený obchodom s potravinami, poštou, lekárňou či inými službami ako napr. rannými či večernými prehliadkami parku so sprievodcom/sprievodkyňou.
V Skukuze po prvýkrát kempujeme v našej Toyote Hilux. Stany na streche auta rozložíme v priebehu desiatich minút. Za ďalších desať až pätnásť minút prichystáme chutnú večeru z konzervy a pomedzi hustý krovinový porast sledujeme oranžový západ slnka. Za plotom kempingu začínajú zavíjať hyeny a postupne sa k nim pridáva aj zvyšné osadenstvo parku.
No comments:
Post a Comment